Program

Med reservation för ändringar.

ONSDAG 14/7

09.30-10.10 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz med Trio Kalas

11.00-11.40 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz med Trio Kalas

12.00 Kulturhuset, Ekoteket (vån. 2): Lunchjazz

18.00 Fasching: Jazzfest

TORSDAG 15/7

Sveriges Radio P2 sänder från SJC 19.30–22.29

09.30-10.10 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz med Trio Kalas

11.00-11.40 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz med Trio Kalas

12.00 Kulturhuset, Ekoteket (vån. 2): Lunchjazz

18.30 Fasching: Jazzverk – 6 finalverk i internationell kompostionstävling. Bohuslän Big Band under ledning av Ann-Sofi Söderkvist.

19.30 Fasching: Mottagning med prisutdelning

ca. 21.15 Fasching: Mats Öberg – Jonas Knutsson

ca. 22.30 Fasching: Lekverk

FREDAG 16/7

Sveriges Radio P2 sänder från SJC  21.30–24.00

11.00-24.00 Konserthuset: Jazztorget : utställning, försäljning, servering med mera

11.00-24.00 Konserthuset: CAVE

09.30-10.05 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz: Den olydiga ballongen

11.00-11.35 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz: Den olydiga ballongen

12.00 Kulturhuset, Ekoteket (vån. 2): Lunchjazz

13.00-15.00 Konserthuset, Grünewaldsalen: ”Extrapris på jazz! Så länge lagret räcker.” Panelsamtal om frilansmusikers ekonomiska situation

17.00-17.50 Konserthuset, Grünewaldsalen: Fredrik Norén Band

17.30-18.20 Konserthuset, Aulinsalen: Anna Einarsson Anagram

18.10-19.10 Konserthuset, Stora salen: Bohuslän Big Band under ledning av Bengt Arne Wallin med solisten Mattias Ståhl, vibrafon.

18.50-19.40 Konserthuset, Aulinsalen: Sten Sandell

19.20-20.10 Konserthuset, Grünewaldsalen: Palle Danielsson, Fredrik Nordström, Fredrik Rundqvist

20.10-21.00 Konserthuset, Aulinsalen: Samuel Hällqvist Center

20.30-21.30 Konserthuset, Stora Salen: Stockholm Swing All Stars

21.30-22.20 Konserthuset, Aulinsalen: Lisa Ullén – Nina De Heney

21.50-22.40 Konserthuset, Grünewaldsalen: Mats Gustafsson Swedish AZZ

22.50-23.40 Konserthuset, Aulinsalen: Fredrik Ljungqvist, Magnus Broo, Joe Williamson, Jon Fält

23.00-24.00 Konserthuset, Stora salen: Rigmor Gustafsson och radio.string.quartet.vienna

LÖRDAG 17/7

Sveriges Radio P2 sänder från SJC 18.04–24.00

11.00-24.00 Konserthuset: Jazztorget : utställning, försäljning, servering med mera

11.00-24.00 Konserthuset: CAVE

13.00-13.35 Kulturhuset, Rum för barns verkstad (vån. 4): Barnjazz: Den olydiga ballongen

14.00-14.45 Konserthuset, Grünewaldsalen: Kustbandet spelar Thore Ehrling

14.30-15.20 Konserthuset, Aulinsalen: The Other Trio

15.00-15.45 Konserthuset, Stora salen: Jeanette Lindström

15.50-16.40 Konserthuset, Aulinsalen: Je Suis!

16.00-16.45 Konserthuset, Grünewaldsalen: Hans Backenroth with Friends

17.00-18.00 Konserthuset, Stora salen: Blue House Jazz Orchestra

17.10-18.00 Konserthuset, Aulinsalen: Elin Larsson Group

19.00-19.50 Konserthuset, Grünewaldsalen: Magnus Lindgren Batucada Jazz

19.10-20.00 Konserthuset, Aulinsalen: Karin Hammar Quartet

20.10-21.00 Konserthuset, Stora salen: The Real Group

20.30-21.20 Konserthuset, Aulinsalen: Lina Nyberg Show

21.20-22.10 Konserthuset, Grünewaldsalen: Anders Jormin: Klotter SJC:s beställningsverk

21.50-22.40 Konserthuset, Aulinsalen: Loïc Dequidt Trio

22.30-23.20 Konserthuset, Grünewaldsalen: Jacob Karlzon Trio

22.30-23.45 Konserthuset, Stora salen: Nils Landgren Funk Unit